Kako izabrati belu tehniku za kuhinju

Kuhinja po meri obuhvata projektovanje enterijera kuhinje tako da on bude ne samo estetski oblikovan i moderan, već i visoko funkcionalan. Bez obzira da li se radi o ugradnim kuhinjama ili gotovim kuhinjama, neophodno je napraviti par izbora koji će značiti i funkcionalnost i estetiku.

U potrazi za savršenim ambijentom u vašem domu, projektovanje kuhinje po meri pruža neograničene mogućnosti za stvaranje funkcionalnog i estetski privlačnog prostora. Kuhinja po meri u projektovanju enterijera kuhinje vam omogućava  da maksimalno iskoristite prostor i prilagodite svaki element vašim potrebama. Bez obzira da li je u pitanju prostor za pripremu hrane, skladištenje ili društveno okupljanje, prilagođene kuhinje pružaju optimalno rešenje. Bez obzira na to da li je vaš prioritet performanse, energetska efikasnost ili elegantan dizajn, izbor bele tehnike igra ključnu ulogu u funkcionalnosti vaše kuhinje po meri. Uz to, odabir prave bele tehnike dodaje dodatnu praktičnost i stil.

Koje osnovne aparate bele tehnike svaka kuhinja treba da sadrži, a na koje se oslanja  projektovanje kuhinje i na koje elemente treba obratiti pažnju pri kupovini i ugradnji. Osnovni aparati za svaku kuhinju su sudomašina, pećnica, ugradna ploča, aspirator i fržider. Neke kuhinje imaju i mikrotalasni i vinski frižider ali to su aparati koji se ugrađuju na zahtev i po potrebi korisnika.

Svakako želite da izaberete najbolju moguću belu tehniku za vašu kuhinju u okviru planiranog budžeta, od čega poći? Na prvom mestu napravite specifikaciju bele tehnike ili ćete je dobiti od arhitekte u okviru projekta. Kuhinja po meri omogućava da birate specifikacija koje su određene veličinom, modelom i dizajnom aparata. To su vam tri smernice koje vam sužavaju izbor. Na drugom mestu birate tehničke karateristike i usklađujete cenu.

Sudomašine – na tržišu postoje različite širine sudomašine, ali prvo ih delimo na tri modela:

  • Samostojeće
  • Ugradne
  • Poluugradne

U čemu je razlika?

Samostojeće sudomašine imaju svoja dekorativna vrata, visine su 82cm i mogu se podvući pod kuhinjsku radnu ploču, pod uslovom da visina donjih kuhinjski elementa bude na 90cm I više.

Ugradne sudomašine fabrički nemaju dekorativna vrata već se na njihova metalna-fabrička vrata postavlja kuhinjski front. Visina kuhinjskih donjih elemenata je u ovom slučaju min 86cm ako je radna ploča 4cm. Takođe treba obratiti pažnju na visinu sokle jer u zavisnosti od visine sokle drugačije se postavlja mašina.
Vrlo je bitno da se kod ugradnih sudomašina vrata se kuhinjskim frontom lepo zatvore kako ne bi prolazila para dok mašina radi i na taj načina oštetila radnu ploču ili front. U poslednje vreme najčešće se prave kuhinje “bez ručica” ili sa horizontalnim ukopavajućim metalnim rukohvatima poznati pod nazivom GOLA.

Poluugradne mašine imaju takođe kuhinjski front kao ostali kuhinjski elementi, s tim da su frontovi nešto kraći zbog vidnih komandi.

Finansijski cene su ujednačene, a sve zavisi od brenda i tehničkih karakterisitka. Dizajnerski lepše su potpuno ugradne sudomašine jer nemate presek u donjim elementima, već se donji kuhinjski elementi pružaju u kontinuitetu.

Ugradne ploče za kuvanje proizvode se u veličinama od 70-90cm, postoji veliki izbor proizvođača i modela.

  • staklo keramičke,
  • indukcione ploče
  • ugradne ploče sa ringlama,
  • plinske

Staklo keramičke ploče su od kaljenog stakla, u različitim bojama /bela, crna/ koje ispod stakla imaju grejač u veličini označenoj na ploči. Funkcionalno iste su kao tradicionalne ringle, ne štede struju i prilično su spore.

Indukcione ploče su takođe ploče sa kaljenim staklima u dve boje/bela i crna/ mogu biti On Touch ili sa reglerima. Njihova prednost je u tome što brze, zagrevaju površinu ringle u veličini posude koja je nalegla na nju. Time štede energiju. Indukciome ploče su jako praktične one prepoznaju veličinu dna posude i samo tu površinu zagrevaju.

Ugradne ploče sa ringlama su tradicionalne ugradne ploče sa ringlama u beloj i aluminijum – sivoj boji. Ne štede energiju i polako izlaze iz upotrebe.

Ugradna plinska ploča zahteva prostor za plinsku bocu. Boca staje u element od 30cm i nije potrebno da bude u neposredoj blizinu plinske ploče. Ako imate ugaonu kuhinju idealno mesto je mrtvi ugao u donjim elementima.

Aspiratore – Iznad ploče za kuvanje potrebno je postaviti aspirator. Neophodno je da aspirator prati širinu ploče za kuvanje. U zavisnosti od pozicije ploče za kuvanje postoje i različiti modeli i veličine aspiratora.

Možete ih birati po veličini 50,60,90cm ili modelu:

  • Aspiratori za punu ugradnju
  • Teleskopski ugradni aspiratori
  • Aspiratori za ugradnju u radnu ploču
  • Plafonski aspiratori
  • F-ligiht generacija
  • Ostrvski aspiratori
  • Aspiratori vertikalnog oblika
  • Dekorativni aspiratori /rusticni, klasični i dizajnirani/
  • Ugaoni aspiratori

Za izbor aspiratora bitno je da odredite i njegovu jačinu ili kubaturu. To se vrlo lako određuje: Površina prostorije * visina prostorije * 10 (vreme prečišćavanje vazduha za 1.sat) Npr. Kuhinja je (3m*4m*2,6m)*10=312,  potreban je aspirator od 350-450m2.

Ako je kuhinja povezana sa još nekom prostorijom (dnevnom sobom ili trpezarijom) onda se za proračun uzima ukupna površina. Širina aspiratora mora biti ili iste veličine kao ugrdna ploča ili veća, nikako manja. Npr. Ako je ugradnja ploča 60cm aspirator treba da bude 60 ili 90cm širok. Pri montaži aspiratora vodite račina da razmak između električne ugradne ploče i asporatora bude od 60-65cm, a kod plinske ploče od 70-75cm. Neophodno je da se poštuje minimalni razmak za montažu asporatora jer u suprotnom može doći do oštećenja filtera za masnoću, osvetljenja i još mnogo toga. S druge strane ako ga montirate preko dozvoljene vrednosti neće efikasno prečišćavati vazduh i mirise.

Pećnica je idealno da bude iznad radne površine i da u blizini ima površinu za odlaganje pleha iz rerne. A toj visini je bolja preglednost pećnice i lakše za rukovanje i održavanje. Ako pećnicu postavljate ispod radne površine iskoristite prostor od 15cm izmedju pećnice i sokle da napravite fioku za odlaganje plehova ili kuhinjske rukavice. Nije praktično stavljati vrata na obaranje jer je prostor ispod uzan, dubok i nepristupačan za skladištenje i održavanje. Za pećnicu elektro instalacije postavljajte u gornjoj zoni zato što neke pećnice imaju dubinu 55-56cm npr BOSCH pa će ih utičnica odbijati i gurati napred.

Frižider možete postaviti pored pećnice neće se pregrejavati ako napravite dobar ventilacioni kanal za pecniću i za frižider.

Postoje različiti modeli:

  • Ugradni frižideri
  • Ugradni kombinovani frižideri
  • Samostojeći
  • Side by side frižideri

Frižider birate u zavisnosti od potreba, veličine kuhinje i broja korisnika. Ugradni ili samostojeći? Ugradni su skuplji i imaju manju zapreminu ali su estetski mnogo lepši za finalni izgled kuhinje. Samostojeći su jeftiniji veća im je zapremina i veći je izbor dimenzije 50.60.70. širine i različitih visina. Kao jedno od rešenja, a ako imate prostora dodajete još jedan mali podpultni frižider za flaširane namernice.

Obratite pažnju na utičnicu kod ugradnih frižidera, ne sme da bude iza frižidera. Frižideri koji imaju mogućnost da prave led zahtevaju priključak za vodu, ako ne izvedete instalacije za vodu nećete moći da koristite tu mogućnost frižidera.

Kuhinja po meri se sve više otvaraju prema dnevnom boravku i trpezariji tako da čine jednu jedinstvenu celinu. Postale su sastavni deo enterijera i sve se više vodi računa o njihovom spoljnom izgledu, odnosu boja, rasporedu elemenata a uz to i neminovno o dizajnu bele tehnike. Izaberite dobar dizajn bele tehnike, ali funkciju uvek stavite na prvo mesto.

Ako vam je potrebna pomoć, pišite nam.